View Sidebar

Obecné informace

Pectus carinatum je deformita hrudní kosti (lat.sterna) a přilehlých chrupavek, které směřují směrem ven. V raném dětství nebývá výrazná, progreduje většinou až v pubertálním věku (13.-16. rok života) a nejčastěji potkává chlapce.  Je opakem častějšího pectus excavatum (vpáčeného hrudníku).

Vznik této vady je dosud nejasný. V průměru jí trpí jeden člověk z 1500 a u 25% pacientů se již vyskytuje v rodině. Jako nejpravděpodobnější příčina se jeví disproporcionální růst sterna a žeberních chrupavek. Podle některých lékařů má na vznik vady vliv porucha růstových chrupavčitých plotének mezi jednotlivými částmi sterna.


Rozlišujeme dva typy:

Spodní typ (angl. lower pectus carinatum/chicken breast)

Tento typ je nejčastější. Projevuje se hlavně ve střední a spodní části sterna. Doprovází ho zakřivení žeberních chrupavek směrem dolů. Deformita může být symetrická, ale běžnější je asymetrická verze s vychýlením sterna k jedné straně.

Horní typ (angl. upper pectus carinatum/pigeon breast)

V tomto případě se jedná o deformitu především horní části sterna. Horní typ se dělí na horní formu bez deprese dolní části sterna a na formu s depresí dolní části sterna. Forma zmíněná jako druhá je smíšená deformita pectus carinatum a pectus excavatum a nazývá se Ravitchova forma.


U pectus carinatum nejsou zdravotní omezení ve většině případů tak závažná jako u pectus excavatum. V klidu jsou prakticky nulová a ke znatelnému omezení respiračních funkcí dochází až při fyzické zátěži. Pacienti si stěžují na zkrácený dech, bolest na hrudi až dušnost a oproti vrstevníkům na sníženou fyzickou kondici.  Tyto potíže mohou být způsobeny mechanickým znevýhodněním prsních svalů, které musí díky atypickému postavení pracovat nepřirozeně a dochází k jejich přetěžování. V některých případech se přidává i prominující břicho, rozšíření spodních žeber směrem ven (angl. flared ribs), které negativně ovlivňuje respirační funkce.

Zdravotní problémy a omezení ale nejsou hlavní indikací k operaci a často se u pacientů vůbec nevyskytují. Primární indikací jsou psychickými aspekty vady, které nejhůře nesou právě adolescenti. Vyhýbají se aktivitám, kde musí odhalovat své tělo, často mají i snížené sebevědomí a hůře navazují kontakty s druhými lidmi.


Při vyšetření je pectus carinatum obvykle diagnostikován lehce i pouhým pohledem. K potvrzení může lékař požadovat vyšetření na počítačové tomografii. Závažnost deformity se poté posuzuje podle tzv. Hallerova indexu (angl. pectus severity index). Ten vyjadřuje poměr rozměrů hrudního koše v nejužším místě. Nicméně u pectus carinatum toto vyšetření nemá na rozdíl od pectus excavatum větší význam, protože nedochází k utlačování vnitřních orgánů. Po počítačové tomografii může lékař dále nařídit RTG vyšetření nebo spirometrii (vyšetření vitálních funkcí plic).

Hallerův index